IndeksSzukajRejestracjaZaloguj

Share
Sanktuarium Wiedzy Empty
 

 Sanktuarium Wiedzy

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
Geograf
Wiek : Wieczny
Wzrost / Waga : Czy to ważne
Pod ręką : mapa i luneta
Geograf

PisanieTemat: Sanktuarium Wiedzy   Sanktuarium Wiedzy Empty18/1/2019, 12:48
Nieskończona przestrzeń krzycząca słowami tysięcy książek i dławiąca się masą miliona kartek. Jak okiem sięgnąć – wszędzie ten sam scenariusz, wszędzie ten sam widok. Wszędzie zalegają opasłe stosy książek, broszur, czasopism i woluminów. Wszędzie niekończące się regały i półki. Aż po horyzont, który jednoczy odwiecznie odseparowaną ziemię i niebo.
Posadzka w tym wymiarze przypomina szklane kafle, tkane z lustrzanych nici i polerowane codziennie księżycowym światłem. Cała struktura, choć filigranowa, sprawia wrażenie niepozbawionej geometrycznej precyzji i konstruktorskiego zmysłu.
Nad głowami zaś unosi się gmach, lepiony z parasola rozgwieżdżonego nieba nieznanych konstelacji i galaktyk. Świat zapomniał o tym miejscu i tylko niebiańskie sklepienie w bezchmurne noce zapala miriady gwiazd. Zupełnie, jakby Sanktuarium dbało o każdego, kto znajdzie się w środku, a świetliki owe miały być niczym innym, jak szeregiem lamp, które ułatwią czytanie i zrelaksują strudzony mrokami wzrok.
Chociaż nieubłaganie płyną dni za dniami, lata za latami, wymiar stoi odważnie, niezainteresowany tym, co dzieje się gdziekolwiek indziej. Wiosny i lata nie grają mu orkiestrą ptasich ćwierków, jesienie nie spowijają tańcem złotych liści i nie smagają zawzięcie harpunami wiatru, zaś zimy nie maskują śniegiem i nie dekorują przydługimi soplami lodu.
Panuje tutaj cisza. Zbawienna i kojąca.

Zdaje się po prostu, jakby tutejszy świat wstrzymał oddech. Dosłownie. Jakby wyczekiwał momentu, w którym otworzysz wybrany wolumin.

Sanktuarium gromadzi obecnie ponad 242 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 69 mln książek, 128 mln rękopisów, 16,8 mln map i atlasów, 82 mln fotografii.
Powrót do góry Go down
 
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Spectrofobia: Po drugiej stronie Krzywego Zwierciadła :: Szkarłatna Otchłań :: Las Drzwi-
Skocz do: