Poradnik dla początkujących

Go down

Pisanie autorstwa Skryba on Sob 02 Lut 2019, 19:05

PBF (Played by Forum; rozgrywane na forum, gra przez forum, potocznie gra tekstowa lub gra forumowa) – jest to tekstowa gra online RPG rozgrywana na forum dyskusyjnym, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci lub kierują całymi grupami lub strukturami (jak organizacje, państwa, społeczności).

Na Spectrofobii masz okazję wcielić się w niezwykłą, magiczną istotę żyjącą po drugiej stronie zaczarowanego zwierciadła. Jeżeli jednak nie czujesz się mocny w klimatach fantasy, a nadal masz ochotę z nami zagrać, możesz stworzyć postać człowieka zamieszkującego dobrze znany nam świat.


Poradnik krok po kroku dla początkujących


Krok 1: Regulamin
Należy zapoznać się z nim jeszcze przed rejestracją na forum, gdyż założenie konta na Spectrofobii jest równoznaczne z jego akceptacją. Rozwieje on także wątpliwości, które mogą się pojawiać przy rejestracji.
WAŻNE: Forum jest przeznaczone dla osób, które potrafią bawić się wspólnie, więc delikwenci nieumiejący przestrzegać regulaminu i stosować się do zasad kultury osobistej nie są tu mile widziani.
Krok 2: Rejestracja
Na początku nie musisz wypełniać wszystkich pól profilu. Niektóre są obowiązkowe, jednak jeżeli nie jesteś w stanie uzupełnić ich na starcie (np. link do Karty Postaci), wpisz cokolwiek. Tylko nie zapomnij później wypełnić profilu prawidłowo! Bardzo ważne jest, by podać działający e-mail i wybrać regulaminowy nick. W przeciwnym razie konto może zostać uznane za bota.
Krok 3: Kompendium Wiedzy
Zakładamy, że zapoznałeś/aś się już z Kompendium Wiedzy, jednak jeżeli tylko pobieżnie, najwyższa pora wczytać się dokładniej! Koniecznie przeczytaj najważniejsze tematy, czyli specyfikę ras, opis fabuły oraz realia światów. Jeżeli wybierasz dla siebie jedną z rang, wcześniej sprawdź w spisie czy nie jest ona zajęta. Zachęcamy również do zapisywania się do naszych organizacji!
Krok 4: Karta Postaci
KP to wizytówka naszej postaci, zawierająca wszystkie najważniejsze informacje. Postaraj się napisać ją jak najdokładniej, kierując się przy tym wzorem. Forma historii postaci jest dowolna – mogą to być kartki z pamiętnika, opis itp., oby tylko zawierała najistotniejsze wydarzenia z życia postaci. Informacje na temat świata Spectrofobii znajdziesz w Kompendium Wiedzy, ale w razie jakichkolwiek pytań nie krępuj się pisać do Administracji.
Gdy Karta zostanie zaakceptowana przez moderatora lub administratora, możesz zacząć przygodę z fabułą!
Krok 5: Fabuła
Nareszcie zaczynasz grę! W tym temacie znajdziesz kompana do pisania, odpowiadając na jedno z ogłoszeń lub zamieszczając własne. Możesz również wyruszyć na event lub misję. Szczegóły znajdziesz w tym dziale. Najlepiej poprosić jednego z Mistrzów Gry o indywidualną misję lub polowanie na jedną z Bestii. Jeżeli nie czujesz się jeszcze na siłach na poważną akcję z MG, możesz spróbować wykonać jedno z naszych wyzwań fabularnych – z pewnością ubarwią pisanie, ale spiesz się, bo co kwartał zmieniają się zadania!
Mistrza Gry możesz wynająć pisząc do niego bezpośrednio na PW lub dodając post w tym temacie.
Krok 6: Bądź na bieżąco!
Nie zapomnij zaglądać do tematu z nowinkami fabularnymi, żeby nie przegapić żadnego ważnego wydarzenia na forum! Jeżeli masz ochotę, możesz też polubić nasz profil na Facebooku, gdzie informujemy o wszystkich nowościach. Z kolei na Discordzie toczy się bujne życie towarzyskie forum (chat boxy do lamusa)!

D O D A T K O W E :
Krok 7: Pytania i propozycje
W trakcie gry naszły Cię jakieś wątpliwości (albo może jeszcze przed jej rozpoczęciem)? A może wpadł Ci do głowy pomysł na ulepszenie naszego forum? W takim razie koniecznie odwiedź dział P&P, w którym możesz zarówno zostawić swoją propozycję, jak i zadać pytanie.
Krok 8: Rezerwacja wyglądu
Jeżeli na avatarch korzystasz z konkretnego wyglądu i nie chcesz, by ktoś inny używał tej samej postaci, możesz ją sobie zastrzec w odpowiednim temacie. Pamiętaj, żeby przeczytać umieszczony tam mini-regulamin.
Krok 9: Poszukiwania
Chcesz znaleźć na forum rodzinę dla swojej postaci albo może przyjaciół? Wszystko jest do zrobienia! Wystarczy zajrzeć do działu Od Użytkowników i zamieścić swoje ogłoszenie w wybranym temacie lub też odpowiedzieć na jedno z już istniejących.
Krok 10: Mieszkanie
Jeżeli masz ochotę, stwórz swojej postaci lokum. Możesz to zrobić w dowolnym dziale fabularnym, jednak musisz brać pod uwagę specyfikę lokacji (np. Ogród Strachu nie jest zbyt bezpiecznym miejscem). Niektóre w opisach posiadają adnotacje, iż nadają się do zamieszkania. Nie zapomnij również o możliwościach materialnych postaci! Jeżeli Twój bohater jest raczej ubogi, mało prawdopodobne, że będzie go stać na własną willę z basenem.
Krok 11: Nieobecności
Nie będzie Cię na forum przez czas dłuższy niż dwa tygodnie? Koniecznie nas o tym uprzedź! Dzięki temu nie musisz się bać, że stracisz rangę lub inne przywileje z powodu dłuższej nieobecności.
Krok 12: Avatar
Jeżeli nie posiadasz żadnego programu graficznego i nie potrafisz sam/a zrobić sobie avatara, koniecznie odwiedź nasze Avatarnie. Jeżeli zaś pojawią się inne problemy (np. z wstawieniem obrazka w profilu), skontaktuj się z Administracją.
Skryba
Skryba

Godność : Skryba
Wiek : Nieważny jest wiek
Wzrost / Waga : Któż by o to pytał
Aktualny ubiór : Jak na skrybę przystało
Pod ręką : Pióro, inkaust i Wielka Księga
Stan zdrowia : Zdrowy jak rybka

Liczba postów : 96
Dołączył : 02/11/2018

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach